1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Vitesi Boşa Atmak Yakıt Tasarrufu Sağlar Mı?
Trendlerdeki Yazı

Vitesi Boşa Atmak Yakıt Tasarrufu Sağlar Mı?

Vitesi Boşa Atmak Yakıt Tasarrufu Sağlar Mı?

Yıllardır sorulan ancak cevabı tam olarak alınamayan bir olaydır vitesi boşa atmak.. Mutlaka yakıt tüketimi muhabbetlerinde veya uzun yolculuklara çıkanlar için verilen o nasihati duymuşsunuzdur: “Rampa İnerken Boşa At”. Boşta duran vitesin yakıt tüketimi için yaptıkları, söylenen sözlere göre alkışı hakkediyor. Pahalı yakıt kullanmamızdan dolayı da bunlara inananları kınamak da doğru olmaz tabi. Gerçekten, Vitesi Boşa Atmak Yakıt Tüketimini Düşürür mü? sorusu akıllarımızı kurcalaması yerine, sizler için gerçek cevaplarını bir araya getirdik. Bilimsel kanıta dayanmış bir olayı detaylı şekilde sizlere aktaracağız.

VİTES BOŞTAYKEN GERÇEKTEN DE YAKIT TÜKETİMİ DÜŞER Mİ?

Sizlere’de dediğimiz gibi efsaneleşmiş bir olayı açıklığa kavuşturmak istiyoruz. 1 km yokuş aşağı inmeleri kar olarak gördüğümüz ve bedava gittiğimizi sandığımız olayın aslı kesinlikle bu değildir. Vites olaylarında fizik biliminin devreye girdiğini söylemek isterim. Bu olayı detaylandırırsak, rampa aşağı gittiğimiz durumlarda vitesimizi boşa atarsak, rölanti şeklinde çalışan aracımıza da yakıt gelecektir. Yani yakıt geldiği için yakıt sarfiyatı olacak ve aksine tüketimi de çıkmış olacaktır.

Vitesi Boşa Atmak

Bilgi ekranlı araçlarda anlık tüketim, ortalama tüketim ve menzil gibi bilgiler ekranda yer almaktadır. Rampa aşağı inerken vitesimizi boşa aldıktan sonra anlık tüketim değerlerini gösteren yere gelerek, ekran da litre bazında 0,1 , 0,2 vb.. rakamları görürüz. Bu neye işaret eder, aracımız boşta olsa dahi yakıt çekmeye devam etmekte. Boşa atmadan aracımızı vites de rampa indirirsek neler oluyor? Bu durumda aracımız vites de ve ayağımız gaz pedalına basmıyorsa motor yakıt çekmeyi bırakmıştır. Yine anlık yakıt tüketimi ekranımızı açarsak gösterilen yakıt sarfiyatı “SIFIR” olduğunu göreceğiz.

Vitesi boşa atmak sadece yakıt tüketimini değil aracın bağlantılı bir çok unsurlarını etkilemektedir. Otomatik vites araçlarda boşa atmak daha çok tehlikelidir. Şanzımana yapılan yağlama “N” pozisyonunda duracağı için riskiniz büyük oranda artmaktadır. Bazı konulardan bahsederken faydalı olan yanları yazılır ancak giderken boşa atılan vites konusunda herhangi bir fayda belirtemeyeceğiz. Bunun yanında hiç düşünmediğimiz konu olan “Can Güvenliği” meselesi hiç aklımıza gelmiyor. Tüm yapılan araştırmalar, uzman kişilerin araştırmaları sonucunda tek dedikleri, farkına bile varılmayan yakıt tüketimi için boşa atılan vites değil, maalesef ki çabamız oluyor. Ekonomik sürüşler için aracımızı boşa atmak yerine doğru vites konumunda kullanalım.

Yorum Yap

Yorum Yap