1. Ana Sayfa
  2. 2018 Model Otomobiller
  3. Volkswagen Ruanda’da Üretime Geçecek

Volkswagen Ruanda’da Üretime Geçecek

Volkswagen Ruanda’da Üretime Geçecek

Volkswagen şirketinin yaptığı resmi açıklamaya göre; Ruanda’da üretilecek iki model sadece ülke içinde satılacak ve Volkswagen’in yeni kurgulayacağı araç paylaşım işinde kullanılacak.

Volkswagen’in 20 milyon dolar olan yatırımının, Sahra Altı Afrika projesinin bir parçası olacağı ifade edildi.

 Sıfır Otomobile Teşvik

Volkswagen Güney Afrika CEO’su Thomas Schaefer, Doru Afrika’daki sürücüleri ikinci el ithal araçları satın almak yerine yeni sıfır araç almaya teşvik edeceklerini söyledi. Schaefer, “Afrika’nın fakir olduğu ve yeni araç alamayacak oldukları yönündeki genel düşünceyi kırmak istiyoruz” dedi.

Ruanda’da bulunan fabrikada, Mayıs ayında birkaç yüz adetle başlayacak üretim, zaman içerisinde yılda 5 bin araca kadar yükseltilecek. Fabrikada ilk adımda 500-1000 arası istihdam sağlanacak.

Volkswagen aynı zamanda ülkede araç paylaşım işine de el atıyor. Bu iş için lokal bir firma kuran Volkswagen, araç paylaşımına yönelik olarak yerli bir software firması ile de akıllı telefon aplikasyonu geliştirmek üzere anlaşmaya vardı.

Uber gibi çok bilinen global araç paylaşım aplikasyonları henüz Ruanda’da faaliyet göstermiyor.

Ruanda’da 300 bin otomobil var

12 milyon nüfuslu Ruanda’da 300 bin adet otomobil bulunuyor. Otomobillerin büyük kısmı Japonya’dan ithal edilen ikinci el araçlardan oluşuyor. Volkswagen Afrika kıtasındaki üretimine 1951 yılında Güney Afrika ile başlamıştı. Alman otomobil üreticisi 2015 yılında Nijerya’da, 2016 yılında da Kenya’da fabrika kurmuştu.

Yorum Yap

Yorum Yap