1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Volkswagenden Ses Getiren Skandal

Volkswagenden Ses Getiren Skandal

Volkswagenden Ses Getiren Skandal

Ünlü otomobil şirketi Volkswagen son zamalarda insan ve maymunlar üzerinde yaptığı testler ile gündeme geldi. Aldıkları büyük tepkiden sonra Volkswagen CEO’su Müller testlerin ahlak dışı, itici ve utanç verici olduğunu belirterek ‘Bir daha yaşanmaması için gerekeni yapacağız’ dedi.

Almanya ve Avrupa’nın en çok bilinen otomobil üreticilerinden olan Volkswagen’de sorunlar bitmiyor. Şirketin insan ve maymunlar üzerinde yaptığı dizel araç testi basına sızdı ve olay giderek derinleşiyor.

Müller, Brüksel’de yaptığı açıklamada konunun kabul edilebilecek bir şey olmadığını belirterek yaşananların şirket içerisinde önemli sonuçlar doğuracağını söyledi. Öte yandan Müller, Volkswagen çalışanlar arasındaki yazışmasında hayvan ve insanlar üzerinde yapılan deneylerin ahlak dışı, itici ve utandırıcı olduğunu belirtti.

Söz konusu deneylerin bilimsellikle bir alakasının olmadığını belirten Müller, “Olayın meydana geliş şekli hepimizi üzdü. Avrupa Nakliyatçılıkta Çevre ve İnsan Sağlığı Araştırmaları Birliği’nin (EUGT) çalışmasına yönelik tüm aşamaları analiz edeceğiz ve gerekli dersleri çıkaracağız. Kaybettiğimiz güveni kazanmamızın zaman alacağını biliyoruz. Bir daha böyle bir skandal yaşanmaması için gerkeeni yapacağız.” dedi. Müller’in bu açıklamaları Eylül 2015’te çıkan skandalın ardından söylenen sözlerin neredeyse aynısıydı. O dönem Volkswagen’in CEO’su olan Martin Winterkorn yaşanan skandalın ardından istifa edip görevini Matthias Müller’e devretmişti. Ancak yapılan yorumlarda Müller’in yaşanan skandalları kontrol edemediğini ve şirketi bu durumdan kurtarmak yerine daha da olayın içine soktuğu belirtiliyor.

Şirket hisseleri değerini yitirdi

Gazete Habertürk’ün yaptığı habere göre Volkswagen’in tepki çeken skandalı şirket hisselerine yansıdı. Şirket hisseleri son beş gün içinde yüzde 4.5 değer yitirdi.

Görevden alınan astlar oldu

Volkswagen CEO’su Matthias Müller, çok büyük tepki çeken dizel testleri konusunda detaylı araştırmaların yapılacağını ve şirket içinde sonuçlarının olacağını söylemişti. Bu açıklamasına ek olarak şirketin dış iletişimden sorumlu yöneticilerinden biri olan Thomas Steg’in görevine son verildiğini de duyurdu. Müller açıklamasında Steg ile karşılık diyaloğa girdiklerini ve Steg’in yaşanan olayda tüm sorumluluğu üstlendiğini de belirterek “Bu kararını saygıyla karşıladık” dedi. Bu açıklamadan sonra düşük seviyeli yöneticilerin görevden alınmasına karşın üst yönetici kadrosuna büyük ölçüde dokunulmaması yönünde eleştriler alındı.

Yorum Yap

Yorum Yap