1. Ana Sayfa
  2. 2018 Model Otomobiller
  3. Volvo XC60 Detaylı İncelemesi Ve Fiyatı
reaksiyion-alkis

Volvo XC60 Detaylı İncelemesi Ve Fiyatı

Volvo XC60 Detaylı İncelemesi Ve Fiyatı

Volvo XC60 bildiğiniz gibi Audi Q5, BMW X3 ve Mercedes GLC’nin birebir rakibi. Yeni haliyle çok daha iddialı hale gelen XC60’ın tanıtımı yapıldı. XC60 tahmin edebileceğiniz gibi XC90’ın küçük kardeşi. Ve zaten tasarımıyla da bunu çok net bir şekilde ortaya koyuyor.

Aracın ön panjurunda yeni krom detaylarla bezenmiş büyük panjur ve torun çekicine sahip farlar bunun en net göstergesi. Ama XC90’dan farklı olarak XC60’da gündüz aydınlatması panjura doğru uzuyor. Profiline bakacak olursak silüeti bir önceki nesline göre pek değişmemiş.

Boyutlarında da aman aman bir farklılık yok. Ama XC90’la kıyaslayacak olursak XC60’ın boyunun 30 cm daha kısa olduğunu ve tavan yüksekliğinin de 10 cm daha alçak olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede XC60 abisine kıyasla biraz daha atletik, biraz daha sportif görünüyor.

XC60’ın arkasına bakacak olursak buranın tasarımının da bir önceki nesline kıyasla çok fazla değişmemiş olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle stop lambalarının formu neredeyse eski nesliyle aynı. Tabi görünümü biraz değişmiş ve S90’ı andırır tatta bagaj kapağına doğru parçalar eklenmiş. Ve bu sayede bagaj kapağının formu da biraz değişmiş.

Tamponda da ufak tefek değişiklikler yapılmış. Yani XC60’ın tasarımı ile ilgili genel bir değerlendirme yapmak gerekirse artık daha dinamik ve daha ilgi çekici göründüğünü söyleyebiliriz. Yükleme hacmine bakacak olursak anahtar cebinizdeyken elektrikli bagaj kapağını ayağınızı alttan uzatarak açabilirsiniz. Ve bagaj 405 litrelik bir yükleme hacmi sunmakta. Rakamsal olarak kıyaslamak gerekirse burası  Alman rakiplerinin tamamından 45 litre daha az yükleme hacmi sunuyor.

Ama baktığımız zaman form olarak ve genişlik olarak bu sınıfın beklentilerini karşılıyor. Eğer çok fazla eşya ile seyahat eden birisi değilseniz bu araç bu anlamda beklentilerinizi karşılayacaktır. Ama eğer çok fazla alana ihtiyaç duyuyorsanız da bu XC60’ın bir eksiği olarak dikkat çekiyor. Bagaj zemini düz olduğu için buraya eşyalarınızı kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz. Ayrıca bu araçta adaptif süspansiyon olduğu için bir dokunuşla otomobilin arkasını indirip kaldırabiliyorsunuz.

                XC60’ın, XC90 ile olan benzerliği aynı şekilde hiç mekanda da devam ediyor. Yani XC60’ın sürücü koltuğuna geçtiğiniz zaman sanki bir XC90’ın içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Direksiyon, göstergeler, multimedya ekranı, havalandırma panelleri, vites topuzu neredeyse birebir aynı. Tabi böyle olması kalite anlamında XC60’ın baya mesafe katetmiş olduğunu gösteriyor. Kullanılan malzemelere baktığımız zaman bir premiumda olması gerektiği kadar kaliteli.

Üst taraflar deriyle kaplanmış. Ve hemen her yerdeki malzemelerde yumuşak plastikten. Yani XC60’ın kokpitinin Alman rakiplerini kesinlikle gerisinde olmadığını söylemek gerekir. Hatta tasarım dili anlamında bakacak olursak onlardan daha bile Premium durduğunu söyleyebiliriz. Araçta hem koltuk ısıtma hem de koltuk soğutma bulunuyor.

Dokunmatik multimedya ekranı 90 ailesinde olduğu gibi çok hassas ve çok iyi bir şekilde çalışıyor. Ayrıca yine 90 ailesindeki gibi 60 ailesinde de Bowers & Wilkins ses sistemini ekstra bedel karşılığında satın alabiliyorsunuz. Küçük eşya konusunda XC60’ın kokpiti ise cömert.

                XC60 tamamı dört silindirli, 5 farklı motorla üretiliyor. Bunlardan 2 tanesi dizel; D4 ve D5, 2 tanesi ise benzinli T5 ve T6. Bunlar 2 litrelik dört silindirli üniteler. Bir de T8 diye adlandırılan hem benzinli hem de elektrik bir üniteye sahip olan hibrit versiyon var.

Motorun gayet canlı bir yapısı var. İsterseniz ileriki dönemde 235 beygir gücündeki D5’i de alabilirsiniz ama buna ihtiyaç duymadığınızı söyleyebilirim. Çünkü XC60’ın güncel rakipleriyle kıyaslayacak olursak gücünün ve performansının onların kesinlikle gerisinde olmadığını söylemek mümkün.

Özellikle 400 newton metrelik tork neticesinde ayağınızın altında o gücü her daim hissediyorsunuz. Motorda şanzımanla uyumlu bir şekilde çalıştığı için, sizin sağ ayağınızla gaz pedalına verdiğiniz emirlere yerinde ve net cevaplar veriyor o yüzden XC60’da performanslı sürüşlerde yapabiliyorsunuz.

Şanzımana manuel olarak da müdahale etmek isterseniz vites kolu üzerinden değişimlerinizi yapabilirsiniz. Araçtaki sürüş modlarından dinamik modu seçerseniz direksiyon biraz daha sertleşiyor, biraz daha hassas bir hale kavuşuyor.

Aracın yakıt tüketimine gelecek olursak 100 km’lik mesafede yol bilgisayarında 9.3 litrelik bir değer göstermekte. Bu değer gerçek anlamda bir ortalama tüketim değerine gelmiyor çünkü bu değer açık trafikte ve tempolu sürüş ile ölçülmüş bir değer.

Yeni XC60 Fiyat Listesi
Model Motor Fiyat
Yenİ XC60 D4 AWD Momentum 2.0 Dizel Otomatik 350.000
Yenİ XC60 D4 AWD Inscription 2.0 Dizel Otomatik 386.930
Yenİ XC60 D4 AWD R-Design 2.0 Dizel Otomatik 383.460

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bizim ülkemiz için üst düzey sayılabilecek bu araçta ürünün detaylarında da görüldüğü üzere Motor gücü ile konfor bir arada sunulurken kılasik haline gelmiş volvo güvenliği yine unutulmuyor. Araç bütün yönleriyle harika.