1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Yağmurlu Havada Araba Kullanmak Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yağmurlu Havada Araba Kullanmak Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yağmurlu Havada Araba Kullanmak Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yağmurlu Havalarda Araba Kullanmak

Evinizden, işinizden veya herhangi bir yerden araba ile giderken genelde dışarıya bakarız ve hava durumuna göre arabayı nasıl kullanacağımızı beynimiz hızlı bir şekilde algılar. Beyin şöyle der; hava açık ise sorun olmadan kullanabiliriz, eğer hava kar yağışlı ise kar lastiği veya zincir kullanmalıyız der, eğer yağmur yağıyorsa da lastiklerin kayacağını düşünürüz hatta silecekleri kontrol ederiz. Çünkü yağmur yağdığında görüş alanımızı etkileyen en büyük etkenlerden birisi yağış esnasında ön camın sulu olmasıdır. Silecekler de o suyu atmaya yarayan en iyi araç ekipmanıdır. Eğer yağmur sileceklerimiz çalışmaz ise yağmurlu havada araba kullanmak gerekten çok zor olacaktır.

 Yağmurlu Havada Araba Kullanmak Zor Mu?

 Araba kullanırken birçok etken önemlidir. Örneğin lastikler, fren, farlar, abs fren, pedallar, el freni, görüş mesafesi, hava durumu, şoför koltuğunun ayarı, dikiz aynası, sağ ve sol aynalar, direksiyon ayarı vb. Bunların yanı sıra arabaya bağlı olmayan bir sebep de hava durumudur. Çünkü hava durumu araç kullanırken hayatı tehlikelere gidecek kadar önem arz etmektedir. Güneşli bir havada araba kullanmakla yağmurlu bir havada araba kullanmak arasında epey büyük bir fark vardır. Güneşli bir havada araç kullanırken yer kuru olduğu için tekerleklerde yüzeyinde kuru ve tutucu bir zemin oluşur ve böylece lastikler yolu daha iyi kavrayarak arabayı kaydırmazlar.

 Peki, yağmurlu hava araba kullanmak zor mu? Tabi ki de yağmurlu havada araba kullanmak çok daha zordur. Çünkü arabanın temas ettiği yüzey ile arabanın tekeri arasında kaygan bir zemin oluşur bu da tekerleğin tutuculuğunu azaltır, yani sürtünmeyi azaltır dolayısıyla aracı kaydırır. Özellikle virajları alırken yağmurlu havalarda aracı kontrol etmek çok zordur. Böyle havalarda virajlarda aracı savurmadan kullanmalı ve yolu dikkatle takip etmeliyiz. Aksi halde yoldan geçen diğer araçlara çarparak kazaya sebep olabilir veya yoldan çıkarak kendi hayatımızı tehlikeye atabiliriz.

Buna izin vermemek için yapmamız gereken ilk şey arabaya binmeden önce hava durumuna göre arabanın nasıl davrandığını iyi analiz etmeli seyir halinde iken araç hakimiyetini kaybetmemeliyiz. Bu zor hava şartında kendimizi ve araçta bulunan diğer şahısları tehlikeye atmamalıyız. Yağmurla beraber yolda kayganlık işareti gösteren trafik işaretlerine de dikkat etmeliyiz. Çünkü zaten kaygan olan zemin yağmurun yağması ile daha da güç bela bir hale gelecektir. Yağmurlu havalarda dikkatsiz bir şekilde araba kullanmanın ciddi şeylere sebebiyet vermemesinden önce gereken önlemleri almalıyız.

Yorum Yap

Yorum Yap