1. Ana Sayfa
  2. Geleceğin Otomobilleri
  3. Yakın Zamanda Uçan Araba Kullanabilecek Miyiz?

Yakın Zamanda Uçan Araba Kullanabilecek Miyiz?

Yakın Zamanda Uçan Araba Kullanabilecek Miyiz?

Yeniliklere açık olan otomobil severleri her zaman heyecanlandıran uçan arabalar hakkında, teknoloji ve ulaşım şirketi Uber’in yeni CEO’sundan iddialı açıklamalar geldi.

Günümüzdeki aktif otomotiv şirketlerinin büyük çoğunluğu, uçan arabalar konusunda büyük yatırımlar yapmıyor. 18. yüzyıldan beri olan uçan araba beklentisi için genelde ufak şirketlerin ve girişimcilerin projeleri oluyor. Ancak işlek bir hava trafiği oluşturmak, prosedür belirlemek ve şehirlerin bu trafiğe uyumlu olmasını sağlamak gerekiyor.

Uber, ulaşım konusundaki yenilikleri ile son yılların en çok değerlenen şirketlerinden biri oldu. Bir dönem yaşadığı kriz süreci şirketi biraz yıpratsa da, çalışmalarını geleceğin otomobil teknolojileri üzerine yoğunlaştırdı.

Kriz sürecinde bir kargaşaya neden olan eski CEO Travis Kalanick’ten sonra görevi devralan yen, CEO Dara Khosrowshahi, uçan araba projeleri hakkında iddialı açıklamalar yaptı.

“İnsanlar Dallas ve Teksas’ta, önümüzdeki 10 yıl içinde arabalar ile uçmaya başlayacaklar.”

Uber, robotik uçuş sistemlerinin güvenli ve etkin bir şekilde çalışabilmesi için gereken sabit hatları geliştirmek için, alt yapı ve emlak şirketleriyle ortaklık yapıyor. Firma, gelecekte uçan arabaların kullanıldığı hatların işletmecisi olmak istiyor. Aynı zamanda Uber, geçen sene NASA ile ortak olarak, uberAir isimli bir şirket kurduğunu da açıklamıştı.

Dara Khosrowshahi’ye göre tamamen özerk şekilde çalışan otomobilleri görebilmemiz için 10-15 yıl kadar süreye ihtiyacımız var. Aynı şekilde, bu araçların uçan sistemlerde kullanılması da belirtilen süre içinde tamamlanabilir.

Firma, bu yıl içerisinde Almanya ve Londra’da çok sayıda elektrikli araç ile faaliyet göstermeye devam edecek. Geçtiğimiz yıl yaşanan kriz günlerinden snora göreve gelen yeni CEO, o günlerde kimseyi değişim için ikna etmek zorunda kalmamış.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Biz görebilirmiyiz bilmem ama illaki bu teknolojiler gelecek.