İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Yakıt Tasarrufu Yapmak İçin Arabamı Nasıl Kullanmalıyım?
Trendlerdeki Yazı

Yakıt Tasarrufu Yapmak İçin Arabamı Nasıl Kullanmalıyım?

Yakıt Tasarrufu Yapmak İçin Arabamı Nasıl Kullanmalıyım?

Araçlarda yakıt tasarrufu yapmak yükselen yakıt fiyatları nedeniyle önem kazanmaktadır. Bu sayede bütçe planlaması isabetli olarak yapılabilir. Araçlara alınan yakıtla kullanma teknikleri sayesinde daha uzun mesafe yol kat edilebilir. Bu önerilere uyulması sonucu hem tasarruflu yakıt kullanmak hem de aracın verimini artırmak mümkündür.

Araç Bakımını İhmal Edilmemeli

Aracın yakıt sisteminde bulunan filtreler özellikle hava filtresinin temizliği motor bloğundaki yanma evresine istenen miktarda havanın çekilmesini kolaylaştıracaktır. Motor bu filtrenin kirli olması durumunda havayı az alarak yakıtın tam olarak yanmasına engel olmaktadır. Bu durum aracın hızını etkileyeceğinden daha çok gaza basılmasına neden olmakta ve daha çok yakıtın tüketilmesi sonucunu doğurmaktadır. Aracın ateşleme düzenindeki buji, buji kabloları da yakıt tasarrufunu etkileyen hususlardandır. Aracın lastik hava basınçlarının az olması sürtünmeyi artıracağından belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Ayrıca lastikler mevsime uygun olarak kullanılmalıdır.

Aracı Isıtma Süresi

Araçların çalıştıktan belirli bir süre sonra hareket etmesi motorun zarar görmemesi için gereklidir. Bu nedenle sürücüler bir müddet rölantide motoru ısıtmak için çalıştırır. Bu süre çok soğuk havalar dışında 1 dakikayı geçmemelidir. Araç hareket ettirildikten sonra düşük devirle kullanılarak motorun ısıtılması tasarruf sağlayan yöntemlerden birisidir.

Araç Kullanımında Sakin Olunmalı

Aracın ani hızlanması yakıt tüketimini artırmaktadır. Bu nedenle motor devrini artırmadan yavaşça hızlanmak yakıt tasarrufu sağlar. Araç uygun hızda ve viteste kullanılmalıdır. Motor devir göstergesinde araçların uygun viteste kullanıldığının takibi için genelde yeşil renkle işaretli alanlar bulunmaktadır. Devir göstergesini bu aralıkta tutmak uygun vites seçiminde yardımcı olacaktır. Yeni tip motora sahip araçlar inişlerde araç hareket halinde iken vitesin boşa alınması halinde vitesteki araca göre daha fazla yakıt tüketmektedir. Vitesi boşa almak ayrıca aracın frenleme yapılması durumunda kontrolünü zorlaştırmaktadır.

İnişlerde gaza yüklenmeden aracın hızını korumak emniyetli ve tasarruflu seçenektir. Araçlar genelde 90 km hızda en tasarruflu yakıtı tüketecek şekilde üretilmişlerdir. Bu nedenle uzun yolda herhangi bir kısıtlama olmaması halinde 90 km saat ile ilerleme tasarruf sağlayacak, bu limitin üzerine çıkıldıkça doğru orantılı olarak yakıt tüketimi artacaktır. Aracı yol şartları el verdikçe sabit hızda kullanmak tasarruf konusunda en büyük yardımcıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tasarruf için yakıt alırken serin saatlerin tercih edilmesi uygun bir davranıştır. Benzin alınan istasyondaki yakıt tanklarının düzenli temizlenmesi de önemli hususlar arasında yer almaktadır. Araç için gerekmedikçe ısıtma veya soğutma için klima kullanımı tercih edilmemelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap