1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Yakıt Tasarrufu Yapmanın Püf Noktaları

Yakıt Tasarrufu Yapmanın Püf Noktaları

Yakıt Tasarrufu Yapmanın Püf Noktaları

Son zamanlarda akaryakıt üzerine büyük bir zam gelmiş bulunmaktadır. Bu artan zamlar kişinin daha az yol gitmesini ve daha az yakan araçlar kullanmasını zorunlu hale getirmiştir.

Benzinli ve Dizel Arabalarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Olmaktadır?

Yakıt konusu araç sahipleri tarafından büyük bir problem haline gelmektedir. Yakıt tüketimi araç özelliklerine, fonksiyonlarına bağlı olarak veya motor hacmine göre değişiklik göstermekle birlikte kişinin araç kullanımı da yakıt tasarrufu konusunda büyük bir rol taşımaktadır. Araç sahipleri arabaları düzgün kullanamadıkları için şikayet etme durumunda kalmaktadırlar. Günümüz şartları altında bunun pozitif yönünü bulmak çok basit gözükmektedir.

Yakıt Tasarrufu İçin Gerekenler

Yakıt tasarrufu sağlayabilmek için gerekli maddeler şunlardır.

Bakımını Zamanında Yaptırmak Gerekli Mi?

Yakıt tasarrufu için en önemli etkenlerden birisi ise araçların Bakımını zamanında yaptırmaktır. Motor yağını, bujileri, hava filtresini zamanında değiştirmek hem yakıt tasarrufu için gerekli hem de aracınızın üzün süre dayanımı için oldukça gereklidir. Motorunuzu Bakımını düzenli olarak yaptırmak için motorunuza ait bakım kitapçığı içerisinde uygulanan periyotları aksatmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Tozlu ve çamurlu alanlarda kullanılması durumunda hava filtresinin sık sık değişime uğraması gerekmektedir.

Motoru Isıtmak İçin Çok Beklemeyin!

Araçlarınızı 30-35 sn arasında rölantide çalıştırmaktan sakınınız. Eğer kişi gitmeye hazır değilse aracını çalıştırmaması araç açısından daha sağlıklı bir sürüş gerçekleştirmektedir. Kışın aracın 1-1.5 dakika rölantide çalışması yeterli düzeyde olacaktır. Dururken ısıtmak yerine aracınızı hareket ettirip düşük bir devirde yavaş yavaş tempo arttırarak ısıtmak çok daha yüksek düzeyde verim elde etmenizi sağlayacaktır. Bir araç rölantide bir saat çalışırsa ekstra 1L veya 1L üzerinde yakıt tüketimi yapmaktadır. Bu durum böyle olması durumunda kişi yakıt harcamalarını daha fazla yapmaktadır.

Gaza Yüklenmeden Kaçınınız!

Motora aniden yüksek hacminde yakıt iletildiği için yakıt israfına neden olmaktadır. Kişi hızını yavaş yavaş arttırması büyük bir oranda tasarrufa sebebiyet vermektedir. Gaz pedalına hiç basamak bazı durumlarda normalden daha çok yakıt kullanımına sebeb olmaktadır. Aracınız yokuş aşağı olarak gidiyorsa gaza basılmadığı takdirde aracınız bir zaman sonra yavaşlamaya başlamaktadır. Aracınızı tekrar hızlandırmak için gaz pedalına yüklenilmesi gerekmektedir. Aracınız hızlandığı zaman tekrar yakıt tasarrufu yapıldığını zannedip tekrardan ayağınızı gaz pedalında çekersiniz. Araba tekrardan yavaşlamaktadır. Bu süreci böyle devam etmektedir. Böyle devam edildiği sürece yakıt tasarrufu yerine yakıt tüketimini arttırmaktasınız.

Lastik Hava Basıncını Kontrol Edin!

Lastik Hava Basıncı mutlaka aracınızın üreticisinin söylemiş olduğu değerde olmalıdır. Bu değer yakıt deposu kapağının altında veya aracınızın kitapçığında bulunmaktadır.

Vitesi Boşa Almayın!

En çok yaptığınız hatalardan birisi Vitesi seyahat halinde boşa almaktır. Yeni nesil arabalar ayağınızı gazdan çektiğiniz zaman kompresör sistemini devreye sokar ve yakıt pompası yakıt çekmeyeceği için yakıt tasarrufu sağlamaktasınız. Bu durumun fren pedalına daha az basmanıza olanak sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Varex Egzoz Nedir? Genel İşleyişi Ve Fiyatları başlıklı makalemizde Varex Egzoz, Varex Egzoz fiyatları ve Varex Egzoz hakkında bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, böyle devam edin lütfen çizginizi bozmadan.