1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Yakıt Tüketimini Artıran Unsurlar
Trendlerdeki Yazı

Yakıt Tüketimini Artıran Unsurlar

Yakıt Tüketimini Artıran Unsurlar

Yakıt Tüketimini Artıran Unsurlar

Araçlarda kullanıcıların sabit giderlerinden birisi de yakıt tüketimidir. Yakıt tüketimi genel olarak aracın özelliklerine göre artabilen bir unsur olsa da bazen araç sahiplerinden kaynaklı unsurlar da araçlarda yakıt tüketimini artıran unsurlar arasında yer almaktadır. Sürücü kaynaklı yakıt tüketimi nedenleri arasında, aşırı hızlı araç kullanma, çok fazla ağır yük taşıma, düşük vitesli uzun süre araç kullanma, sürekli klima kullanımı ve kalitesi oldukça düşük yakıt kullanma yer almaktadır. Sürücü kaynaklı yakıt tüketiminden hariç aracın teknik donanımı ve arıza durumları da yakıt tüketimini artıran unsurlar arasında bulunmaktadır.

 Yakıt Tüketimini Artıran Teknik Unsurlar

Otomobillerde yakıt tüketimini artıran unsurlardan birisi de aracın teknik donanımı ya da arıza durumlarıdır. Yakıt tüketimini artıran ilk ve önemli unsur lastiklerdir. Özellikle aşınmış ve oldukça yıpranmış lastikler araçların yakıt tüketimini artırmaktadır. Bu yüzden mutlaka lastiklerin kullanıma uygun durumda olmasına dikkat edilmelidir. Tüm fren sistemleri ile ilgili arızalarda hem aracın mekanik durumuna hem de lastiklere baskı yaptığı için yakıt tüketimini artırmaktadır. Bu unsurların yanı sıra buji arızaları, aracın düzenli şekilde yapılmayan tüm bakımları ve yakıt pompasında meydana gelen bozukluklar da yakıt tüketimini artıran başlıca sebepler arasındadır. Burada önemli olan otomobillerin zamanı geldiğinde düzenli bir şekilde bakımının yapılmasıdır. Bakım esnasında aracın mevcut arıza durumları daha iyi gözlemlenebilmektedir. Bu hususların bir araya gelmesi araçları en fazla yakan otomobiller listesine aldırabilir.

 En Fazla Yakıt Tüketimi Yapan 5 Otomobil

Araçlarda donanım, hız ve teknik özellikler arttıkça yakıt tüketimi de bu unsurlara bağlı olarak artmaktadır. Tüm bu kıstaslar baz alındığında çok yakan otomobiller listesinde elbette konfor ve özellik ön plana çıkmaktadır. Bu listede ilk sırayı Bugatti Veyron almaktadır. Bugatti Veyron, performans ve hız konusunda oldukça iyi bir donanıma sahiptir. İkinci çok yakan araç ise, Ferrari FF olarak belirlenmiştir. Sağladığı performans yakıt tüketiminin artmasına neden olmaktadır. Diğer üç araç ise şu şekilde sıralanmıştır;

 -Lamborghini Aventador

 -Mercedes-Benz G63 AMG

 -Mercedes-Benz G550

 Bu otomobillerin hepsi performans ve donanım harikası olmakla birlikte en çok yakan otomobiller arasında yer almaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap