1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Yarım Debriyaj Nedir? Nasıl Uygulanır?

Yarım Debriyaj Nedir? Nasıl Uygulanır?

Yarım Debriyaj Nedir? Nasıl Uygulanır?

Günümüzde araba kullananların sayısı bir hayli artmış durumdadır. Eskiden araba almak ya da kullanmak lükse kaçan bir durumdu; ancak şu anda ihtiyaç listesinde en ön sıraları almış durumdadır. Bunun en önemli sebebi kadınında trafiğe çıkmış olması ile artan sürücülerin çoğalmasıdır. Aynı zamanda insanların bilinçlenmesi, topluma katkı sağlaması ve artan gelir düzeyidir. Sürücü adaylarının arabada en çok merak ettiği pedallardan biri de yarım debriyaj nedir? nasıl uygulanır? Sorusudur. Oldukça basit olan bir araba parçasıdır ve kullanımı da gayet rahattır. Sürücü, kendisinden emin olması halinde yarım debriyajı gayet güzel kullanabilir. Bir kaç detayın öğrenilmesi ile yarım debriyaj rahatlıkla kullanılır.

Yarım Debriyaj Nedir?

Yarım debriyaj arabanın en önemli pedal parçalarından biridir. Sol ayak debriyaj için kullanılır. Araba çalıştırılıp, el freni indirildikten sonra hafif frene dokunulduğunda yarım debriyaj ile kalkış yapılır. Bu kalkışta önemli olan debriyaja birden basmamaktır. Hafif dokunuşlar ile yarım debriyaj olur. Kavrama noktası denilen bir an vardır o an araba hafif titrer ve yarım debriyaj yapmış olunur.

Yarım Debriyaj Nerelerde Kullanılır?

Yarım debriyaj kalkışlarda kullanılır. Kavrama noktasında aracın çok hafif titrediği anlarda yarım debriyaj alanına varıldığını gösterir. Ayrıca park ederken araç geri vitese takıldığı zaman da yarım debriyaj uygulanır. Burada hafif fren yardımı ile geriye park etme işlemi yarım debriyaj ile olur. Yokuşlu alanlarda ya da dik rampalarda aracın kayması, istop etmesi sıkça karşılaşılan durumlar arasındadır. Bu tarz yollarda da araca yarım debriyaj yapılarak, tam titreme anına geldiğinde hafif gaz vererek araç kalkışı olur. Önemli olan debriyajı bir anda bırakmamak ve geriye kaydırmamaktır. Yarım debriyaj bu alanlarda sürücülere fazlası ile kolaylık sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap