İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Yaya Algılama Asistanı Nedir?

Yaya Algılama Asistanı Nedir?

Yaya Algılama Asistanı Nedir?

Yeni nesil araçlara göz attığımızda farklı ve faydalı donanımlara sahip olduklarını görüyoruz. Teknolojinin de gelişmiş olmasıyla birlikte araçlara daha kolay bir şekilde entegre edilen kamera, sensör ve de radar gibi özellikler sayesinde aracın güvenlik donanımları da daha fazla artırılmış durumda. Aktif güvenlik sistemleri arasında yer alan ve de son model araçlarda sıklıkla kullanılmaya başlayan yaya algılama asistanı araca eklenmiş olan donanımlar arasında da en çok dikkatleri üzerine çeken özelliklerden birisi.

Peki, bu sistem nedir nasıl çalışır? Ne kadar güvenlidir kısaca ve basit bir şekilde açıklayalım.

Bu özelliğe sahip olan araçlara baktığımızda önününde kamera ve radar donanımlarını görebiliyoruz. Aracın harekete geçmesiyle birlikte bu eklentiler sürekli olarak genişçe bir alanı taramaya geçer ve aracın beynine anlık olarak sinyaller göndermeye başlar. Bu tarama esnasında aracın önünde sabit ya da hareketli nesneler bulunduğu zaman otomatik olarak fren yapar.

Günümüz araçlarına baktığımızda B segmenti araçlarda bile görebiliyoruz. Bu özelliğin aracın güvenliğini artırması için üst hızlarda değil şehir içinde küçük hızlardayken çalışıyor. Bu da genellikle 40-45 kilometreler arasında değişebiliyor.

Yaya algılama asistanı sistemi bazı araçlarda tamamen yaya odaklı bir şekilde düşünülmüş. Özellikle de şehir içerisinde park edilme esnasındaki aniden ortaya çıkan yayalara karşı bir algılama oluşturarak çalışıyor. Bu konuda en başarılı araç hangisi derseniz Auidi’nin  “pre sense city” modelinin bu özelliği başarılı diyebiliriz.

Sistem şu an çalışma olarak 85 kilometre hıza kadar test edilmiş. Ancak bu hızdayken de çarpışmayı tam olarak önlemediğini söyleyebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Yaya algılama asistanı yeni çıkan araçlarda görülen güzel bir özellikmiş ilanlarda çok görmeye başlayınca araştırayım dedim sitenizde ki açıklama yaya algılama sistemi nedir sorusuna çok güzel cevap olmuş teşekkürler