1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Yaya Geçidi Nedir? Kullanımı Nasıl Yapılmalı?

Yaya Geçidi Nedir? Kullanımı Nasıl Yapılmalı?

Yaya Geçidi Nedir? Kullanımı Nasıl Yapılmalı?

Yaya, araç içinde olmayan, karayolunda hareketsiz veya hareket halinde bulunan insandır.

Yaya Geçidi Nedir?

Caddelerde, taşıt yolunda yayaların güvenli bir şekilde geçebilmelerini sağlamak için trafik işaretleri ile belirlenmiş alandır. Yaya geçidi ışıklı ya da çizgilerle belirlenmiş olarak ikiye ayrılabilir. Her biri için farklı kurallar geçerlidir. Her ikisinde de temel kural yayaların otoyolu kesen bir hatta güvenilir bir şekilde karşı tarafa geçmelerini sağlamaktır.

Yaya Geçidi Levhası

Yaya geçidi olduğu bir yere yaklaşıldığı anlamına gelir. Bu levhanın görüldüğü yerlerde hızın azaltılması gerekir. Geçitten geçen ya da geçmek üzere olan yayalara da geçiş hakkı verilmelidir. Trafik ışıklarının bulunmadığı bir yerde yaya geçidi levhası var ise sürücülerin geçiş hakkını yayalara vermesi gerekmektedir. Böyle bir yerde geçiş hakkı yayaların olduğu için kaza durumunda sürücü suçlu durumda olacaktır.

Yaya Geçidi Kullanımı Nasıl Yapılmalı?

En önemli nokta olan yaya geçidi kullanımı nasıl yapılmalı konusunu ele alalım. Hiç bir zaman yaya geçidi yolu size ait olduğunu düşünmeyin. Geçiş hakkı sizin de olsa sürücüler bunun farkında olmadığı sürece fazla bir şey ifade etmez. Eğer kurallara uymayan sürücülere rast gelirseniz sürücülerle ilgili şikâyet hattını kullanın. Kendi güvenliğiniz için geçiş yapmadan önce biraz daha beklemeyi unutmayın.

Sürücüler tarafından göründüğünüzü düşünmeyin. Her zaman araç sürücüsü ile göz teması kurmaya çalışın. Araç tam olarak durmadan karşıya geçmeyin.

Karşıya geçmek için acele eden diğer yayalar sizin de dikkatinizi dağıtabilir. Yaya geçidinde kendinizi kalabalığın hareketlerine bırakmayın. Yolu ve araçların durumunu kendiniz gözetleyin.

Araç sürücüsü çok değişik nedenlerle istediği halde duramayabilir. Böyle durumlarda, aracın durumundan ve sürücünün sizin bir sonraki hareketinizi tahmin edememesinden kaynaklanabilir. Aracın yavaş hale gelmiş olması bile tam olarak duracağını göstermez. Gelen aracın tam olarak durmasını mutlaka bekleyin.

Yorum Yap

Yorum Yap