1. Ana Sayfa
  2. 2018 Model Otomobiller
  3. Yeni Alfa Romeo Giulietta İncelemesi
Trendlerdeki Yazı

Yeni Alfa Romeo Giulietta İncelemesi

Yeni Alfa Romeo Giulietta İncelemesi

YENİ GİULİETTA PERFORMANSTA LİDER BİR MODEL

Alfa Romeo her beygir gücünde rakiplerinin önünde yakaladığı performansla otomobil dünyasında kendine özgü bir yer edinmiştir. Alfa Romeo Giulietta yeni konseptiyle otomobil severlerin karşısına çıktı ve büyük beğeni kazandı. Otomobilin dış tasarımı sizi adeta büyülüyor. Alfa Romeo 147’nin yeni taht sahibi olan Yeni Giulietta ’nın test sürüşüyle anlatılanları bir de kendim yaşamak istedim. Ancak yorumlarım öncesi isterseniz otomobilin teknik özelliklerine ve tasarım detaylarına bir göz atalım.

Yeni Giulietta ‘nın 1,4 1750 TBI ve 1,6 modelleri mevcut. Ortalama yakıt tüketimi ise 120 beygirlik 1,4 modelinde 6,4 lt/100 km yakıt tüketimine sahipken 170 beygir gücü 1,4 Multiair modelinde ise 5,8 litre yakıyor. Yeni Giulietta ‘nın en az yakanı ise 4,4 litreyle dizel seçenekli 1,6 JTDm modelidir. Alfa Romeo Giulietta model seçeneklerinde performans canavarı arıyorsanız 1750 Tbi önerebilirim. Çok güçlü bir motora sahip ve gelişmiş bir teknik altyapısına sahip. Çift sürekli değişken subap zamanlaması ve doğrudan yakıt enjeksiyonu var. 235 beygir gücüyle yolları yakınlaştırıyor. Ortalama yakıt tüketimi ise 76 litredir. ALFA ROMEO GIULIETTA aynı zamanda dünyada en çok satılan araçlardan biridir.

Bu modellerden en az yakanı tercih edecekseniz dizel model olan JTDm ideal bir seçenektir. Az yakan özelliği ile öne çıkıyor. Giulietta ‘nın stiline göz attığımda ön ızgaraya yeni bir keşif havası verilmiş. Sportif ruhuna yakışan yeni stili ise çok yakışmış. LED farlar simetrik olarak sis farlarıyla birlikte estetik şekilde ön tampona dâhil edilmiş. Sportif tarzı ve keskin çizgilerle yol sürüşünün en zevkini yaşatıyor. Otomobile bindiğimde iç kabinin ses geçirmediğini fark ettim. İç tasarımda dikkatimi çekense iç kabindeki birçok detayın kaliteli işçiliğin yanısıra adeta Alfa Romeo’nun meşhur ön ızgarasından ilham alınan bir havayı yansıttığı idi. Sade ve şık gösterge panelini çok beğendim.

Gösterge paneli aynı zamanda yola irtibatınızla ilgili her türlü bilgi donanımına sahipken yol sürüşünüzdeki dikkatinizi de dağıtmıyor. Yine de size birkaç detay daha vererek otomobili almak için birçok neden olduğunu vurgulamak isterim. Yeni Giulietta ’da Start&Stop özelliği çift pinyon direksiyon sistemi nefis bir spoiler 6 hava yastığı 16” spor jantlar sprint kumaş koltuklar yol bilgisayarı ve VDC güvenlik sistemi özelliklerini sayabilirim. VDC güvenlik sistemi ABS ASR ve Brake Assistant sistemlerinin birleşmiş halidir.

Ayrıca bu sisteme Hill Holder özelliği de dâhil edilmiş. Bose ses sistemiyle de multimedyanın keyfini yaşıyorsunuz. Çevreye olan barışıklığı bol ödüllü olması zengin donanım paketi agresif spor ruhuyla yeni Giulietta’yı çok beğendim. Test sürüşünden edindiğim izlenimlerden birkaç not daha verirsem; boyutu eski modelinden daha fazla düşünülmüş. Ayrıca 147 modeline göre 70 litre daha fazla bagaj hacmine sahip. Ancak eksi yönleri de var. İç kabinde normalden fazla plastik madde kullanılmış. Bu da otomobilin görsel güzelliğini olumsuz etkilemiş.

Ancak yine de görsel şıklığı boğmuyor. Arka koltuklarda ise yeterli bir genişlik yok. Üç yetişkin insan biraz sıkışık vaziyette gidebiliyor. Diğer eksi yönü ise Aırbag biraz fazla öne çıkmış ve direksiyon butonlarına ulaşmak kolay olmuyor. Silecek suyu ise manuel yani otomatik değil. Yağmur sensörünün olmaması da dezavantaj. Denediğim 170 beygir gücü modelinde okuduğum yorumlarsa İstanbul trafiğinde 85 litre yakıt tükettiği şeklindeydi. Diğer kullanıcı yorumlarından da edindiğim izlenim benimki ile paralel.

Sonuç olarak; bu çılgın İtalyan otomobili size spor ruhunu fazlasıyla yaşatacaktır. Zaten en çok satılan araçlardan olması da bu yorumları haklı çıkarıyor. Alman rakiplerine göre az yakan özelliğini de vurgulamak gerekir.

Yorum Yap

Yorum Yap