1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Yeni Araba Almayı Ne Zaman Tercih Etmeliyiz?
Trendlerdeki Yazı

Yeni Araba Almayı Ne Zaman Tercih Etmeliyiz?

Yeni Araba Almayı Ne Zaman Tercih Etmeliyiz?

Yeni aracınızı ne zaman almalısınız? Otomobil alımında en avantajlı dönemler hangileri? 2.El mi yoksa sıfır araç mı tercih etmelisiniz? Gelin Bakalım..

Bir otomobiliniz var ise, bunu değiştirebilmek için optimum süre 3 ile 4 yıl içinde değişir. Arabayı sıfırdan almışsanız ve 1 yıl içinde satmayı hedef edindiyseniz, büyük maddi zarar göreceğinizi bilmelisiniz çünkü sıfır arabalar ilk yıl averaj %20 oranında değer kaybeder, ilerleyen zamanlarda bu değer kaybı %3 ila %5 seviyelerine inecektir, bu durumda 1 yıl daha beklerseniz %4 5 arası kaybınız olacak ancak aracı 2 yıl kullandığınız için size getirdiği katma değer neredeyse 2 katına çıkacaktır.

Fazla kilometre yapanlar için 2 yıl uygun bir periyot olarak kabul edilir. Ama azca km. Yapılıyorsa 3 yıl daha iyidir. Burada araba kullanma kriteri olarak yıllık 10.000 km. Alınabilir, yılda 10.000 km den azca kullananlar için otomobil değiştirme süresi 4 – 4 .5 yıl olarak uygundur. 50.000 km. altındaki otomobillerin 2. el değerlerinin daha yüksek olduğu malum bir gerçektir. 100.000 km.’ye yaklaşırken arabaların masrafları arttığı şeklinde, 100.000 km.’yi geçen otomobillerde ilaveten yürür aksamda ve elektrik sisteminde problem çıkma ihtimali yükselmiş demektir. Arabayı 2.El almışsanız, almış olduğunuz kilometreye göre satış kararını vermelisiniz. Yukarıda verdiğimiz kriterler 2. elden alınan otomobiller için de geçerlidir.

Bundan birkaç yıl öncesine kadar, enflasyonun daha yüksek olduğu dönemlerde, araba almak aynen emlak yada altın şeklinde bir yatırım aracı olarak değerlendiriliyordu. Aldığınız otomobil ticari araç vs. Birkaç yıl sonrasında fiyatının 3-4 katına kolaylıkla satılabiliyordu. Oysa yerine almış olduğunuz sıfır arabanın yada evin de fiyatı aynı oranda arttığı için aslında ciddi bir kar söz konusu değildi, yeni ve dağıtıcı garantili bir otomobil aldığınız için harcamalarınız da azalıyordu. Enflasyonun biraz da düşmesiyle bu algı da geride kaldı,  fakat sıfır araba tutarlarının bu senelerde yüksek seyretmesi 2.El tutarlarının da sürekli ileriye gitmesine neden oldu. Bu yüzden sıfır veya 2. el bir araba alımı yatırımdan ziyade, ihtiyaca yanıt veren bir alım olmak durumundadır.

Yorum Yap

Yorum Yap