1. Ana Sayfa
  2. 2017 Model Otomobiller
  3. Yeni Renault Koleos Fiyatları, Özellikleri Ve İncelemesi
Trendlerdeki Yazı

Yeni Renault Koleos Fiyatları, Özellikleri Ve İncelemesi

Yeni Renault Koleos Fiyatları, Özellikleri Ve İncelemesi

Yeni Renault Koleos’un tasarım anlamından eskisiyle hiçbir benzerliğinin olmadığını görebildiğinizi tahmin edebiliyorum. Bu araç artık tüm güncel Renault modelleri gibi daha doğrusu Talisman ile başlayan ve Megane ile devam eden bir yüze kavuşmuş durumda.

Ön panjurda büyük bir Renault logosu bulunuyor, krom bir tane panjur var ve farklı forma sahip ön farları görmek mümkün. Bu dizaynın karakteristik bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Yani nerede olursa olsun bu yapıyı gördüğünüz zaman bir Renault modeli olduğunu anlıyorsunuz.

Aracın profiline geçecek olursak burada kalite algısını yükseltmek anlamında krom detaylar kullanıldığını görebiliyoruz. Ama farın arkasından başlayan ve kapıya doğru uzanan çizgi biraz gereksiz gözüküyor. Hatta kapının üstünde hiçbir fonksiyonu olmayan plastik parçada sanki gidip bir aksesuarcıdan alıp kapı sacına yapıştırılmış gibi gözüküyor. Açıkçası buradaki tasarım oyunu pek göze hitap etmiyor.

Jantlarına gelecek olursak bu kristal kesim jantlar son dönemde göze hitap eden, özellikle de gri ve füme renklerin kullanılması fena değil, ama içeride siyah kullanıldığı zaman fazla sert gözüküyor.

Koleos’un boyutları eski nesline göre çok belirgin oranda büyümüş olduğu için profilden baktığınız zaman hakikatten daha ihtişamlı bir yapıda olduğunu görüyorsunuz.

Arkasına gelecek olursak yine Talisman’da ve Megane’de olduğu gibi tasarım çizgilerini burada da görebiliyoruz. Hatta otomobile önden ve arkadan baktığımız zaman sanki yerden yüksek büyük bir Megane hatchbackmiş gibi gözüküyor. Bunda tabi en temel unsurlardan bir tanesi arkada bulunan stop lambaları. Çamurluğun kenarlarından başlıyor ve bagajın ortasına doğru gelip neredeyse logoda birleşiyorlar. Değişik bir tasarım, bu da çok karakteristik yani bu otomobilleri arkadan gördüğünüz zaman da yine öndekiyle aynı durum söz konusu oluyor ve bir Renault modeli olduğunu anlıyorsunuz. Bagaj normal şartlarda cebinizde anahtar varken ayağınızı salladığınız zaman açılıyor.

Koleos’un arka koltukları eskisine göre çok çok daha geniş bir yaşam alanı sunuyor. Çünkü bu araç aslında bakarsanız Renault-Nissan ortaklığında üretildiği için X-Trail’in alt yapısı paylaşıyor. Yani X-Trail’daki kadar bir iç genişlik var. Ve hatta bu araç sadece 5 koltuklu olarak üretildiği için 2. Sırada çok daha fazla bir diz mesafesi sunuluyor.

Koleos, hiçbir zaman özgün bir model olmadı. Yani gerçek anlamda bir Fransız değildi diyebiliriz. Çünkü bir önceki neslinde Koreli Samsung’un altyapısı üstünde şekillendiriliyordu.

Yeni neslinde ise Japon Nissan X-Trail’in altyapısı üstünde şekillendiriliyor. Ama tabi bu duruma bu kadar şaşırmamak lazım çünkü zaten Renault ile Nissan’ın global bir ortaklıkları bulunuyor. Ve hem platformlarını paylaşıyorlar, hem teknolojilerini paylaşıyorlar, hem de motor şanzımanlarını paylaşıyorlar. Koleos’un iç mekanı açıkçası çok kaliteli gözükmüyor. X-Trail ile Koleos’u karşılaştıracak olursak X-Trail kesinlikle göze daha hoş görünen, göze daha kaliteli görünen malzemelerle bezenmiş bir vaziyette.

Koleos’un kokpiti küçük eşya konusunda hiç fena sayılmaz. Vitesin önünde gayet geniş bir alan var. Vitesin arkasında da keza 2 tane bardağınızı ve onun yanına da ufak tefek eşyalarınızı koyabileceğiniz bir alan var. Ve buranın soğutma özelliğinin olması da gayet güzel. Ayrıca kokpitte kapaklı bir kol dayama var ve onun genişliği de hiç fena sayılmaz.

Gelelim aracın yakıt tüketimine, 340 kilometrelik kullanımda, yol bilgisayarında 100 km için 8.2 litrelik bir tüketim ortalaması gösterilmekte. Bu değer X-Trail’inkinden biraz daha yüksek ama teoride aynı motor, şanzıman ve altyapıyı kullandıkları için hemen hemen aslında aynı değerleri yakalamaları gerekir, sürüş şekline göre değişiklik gösteriyor da olabilir.

017 Renault Koleos Ne Zaman Türkiye’de?

2017 Renault Koleos, Haziran ayında satışa çıktı..Koleos’ un fiyatları 165 bin TL ile 170 bin TL arasında değişim gösteriyor.

Koleos Fiyat Listesi
Koleos Fiyat
 Touch 1.6 dCi X-tronic 130bg 162.500 TL
con 1.6 dCi X-tronic 130bg 171.750 TL

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap