1. Ana Sayfa
  2. Elektrikli Otomobiller
  3. Yerli Otomobil GEN TM-480 İncelemesi

Yerli Otomobil GEN TM-480 İncelemesi

Yerli Otomobil GEN TM-480 İncelemesi

Türkiye, otomobil üretimi konusunda ilk çalışmalarını 1961 yılında Devrim Arabaları ile başlamıştı. O dönemlerde yaşanılan siyasi ve birçok sorunlar, Türkiye’nin otomobil konusunda üretimler yapmanın önüne geçmiştir. Yerli otomobil konusunda ülkemizde 5 büyük firma çalışmalara başlamış, bu konuda bir hayli ilerleme kat etmişti. Bu haberden sonra tamamen GEN ailesi, tamamen yerli girişimler sonucunda ilk yerli otomobil geçtiğimiz aylarda yapılan bir Fuarda gözler önüne serildi. Sadece AR-GE aşamalarına 8 milyon dolar gibi bir para harcanan otomobil, içerisinde bulunan sistem ve yazılımlar konusunda da tamamen yerli olma özelliği taşıyor. Bu yazımız içerisinde TM-480 İncelemesi hakkında detaylı bir inceleme yazısı hazırlamaya çalışacağız.

TM-480 İncelemesi

Yerli Otomobil GEN TM-480 İncelemesi
Yerli Otomobil GEN TM-480 İncelemesi

Dr.Gürsel Güzel ve ekibi tarafından geliştirilen TEM-480, başta iç tasarımları olmak üzere dış tasarım, mekanik tasarımları, şasi, kaporta ve motorunun tamamen yerli olduğu ifade edildi. Bunlar ile beraber kontrol üniteleri, elektrik donanımların da tamamının ekibe ait yerli yazılımlardan oluştuğu açıklandı. 5 yıllık AR-GE çalışmasının ardından 8 milyon dolar harcanan TM-480, gerekli desteği alabilmesi durumunda 6 ay içerisinde seri üretime dahi geçebilecek durumda. Lisans, sertifika ve prosedürlerden dolayı üretimlerin 2 yıllık bir süreden sonra başlanacağı düşünülüyor.

150 kW motor gücüne sahip olan TM-480, 230 beygire denk gelebilecek bir güce sahip. Sadece elektrikli motora sahip olan araç, dizel ya da benzinli harici bir motora sahip değil. Pillerin tam dolu olması durumunda aracın 400 k civarı bir menzili bulunuyor. Yapılan testlerde ise 100 km gibi bir mesafede 10 TL gibi bir elektrik tüketiminin bulunduğu görülüyor. Son hızı 160 km olarak araç, tek oranlı redüktörden dolayı sadece 1 ileri ve 1 geri vitese sahip durumda. Elektrikli otomobiller ile ilgili yaşanılan en büyük sorun şarj etme süresi olarak gösteriliyor.

TM-480 sahipleri, bataryalarını şebeke elektriği ile 8 saatte tam dolu hale getirebiliyor. Tüm bataryası bitse bile gece şarja bırakılan bu araç, sabaha tam pil doluluğuna erişmektedir. Hemen hemen her il merkezi içerisinde bulunan hızlı şarj noktalarında 1 saat gibi bir sürede tam batarya doluluğuna erişilebiliyor. Şu an için satışa çıkması durumunda aracın 200 bin TL gibi bir ücretle satılabileceği paylaşılanlar arasında yer alıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap