İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Yerli Otomobilde Alım Seferberliği Başlatılacak

Yerli Otomobilde Alım Seferberliği Başlatılacak

Yerli Otomobilde Alım Seferberliği Başlatılacak

İlk siparişi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen yerli otomobil için büyük alım seferberliği başlatılacak.

Yerli Otomobilde Alım Seferberliği

Yerli otomobilin ilk siparişini Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk siparişi vererek öncülük ettiği yerli otomobil kampanyasına çok sayıda kurum ve iş adamı katılıyor. Verilen siparişler ile piyasaya çıkar çıkmaz iddiasını göstermesi beklenen yerli otomobil için milyonlarca üyesi bulunan kurumlar kampanya yarışına başlayacak.

Üretim yeri için talip olan il sayısı gittikçe çoğalıyor

Yerli otomobil projesine başlandığından beri otomobilin nasıl olacağı ve fiyatının ne olacağı merak edilirken, konunun gündeme gelmesinden beri üretim yeri olmak isteyen illerin sayısı 3 ay içinde 26’ya ulaştı. Türkiye’nin ilk yerli otomobili için yapılacaklar 2’ye ayrıldı. İlk 24 aylık kısımda tamamen tasarıma odaklanılacak. 2019 yılında prototip ortaya çıkacak ve ikinci kısımda üretim şekli ve üretim yeri belirlenecek.

Otomobilin alımı kamudan başladı

Aracın 2021’de yola çıkması bekleniyor. 100 binden fazla aracın bulunduğu kamudan ithal araçların yerliye dönüşmesi beklenirken, projenin gündeme gelmesiyle birlikte çok sayıda iş örgütü, oda, meslek grubu, belediye ve iş adamı da sipariş verdi. Türkiye’nin en büyük meslek örgütleri de yerli otomobilimiz için üyelerine kampanya yapacaklarını söyledi. Yerli otomobil için gelen ilk siparişlere ve tepkilere bakılırsa araç piyasaya sürülünce çok kısa zamanda satışlar ciddi rakamlara ulaşacak gibi gözüküyor.

Otomobil daha çıkmadan 211.660 adet sipariş var

Yerli otomobil için bugüne kadar yapılmış en yüksek sipariş 200.000 adet ile İstanbul Ticaret Odası’ndan geldi. İTO’dan sonra 2. Sırada 5000’er adet ile Anadolu Aslanları İşadamları Derneği ve Önder İş Dünyası Sanayici ve İş Adamları Derneği var. Bu iki derneği Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası 1000 adet ile takip ediyor. 3. Sırada ise 200 adet ile Mersin Girişimci İşadamları Derneği var. 4. Sırada 100’er adet ile Sivas Belediyesi, Ordu Belediyesi, Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası, ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç var. Afyonkarahisar Belediyesi ve Samsun Atakum Belediyesi 25 adet ile listeyi takip ediyor. Son olarak özel sektörden Best Grup da 10 adet sipariş vermiştir.

3 milyon taksinin de yerli olması bekleniyor

Yerli otomobil için verilen siparişlerinin yanında milyonlarca bilinen çok sayıda kitle örgütü ve üyeleri de yerli otomobil alımı için kampanyalar yapacaklarını duyurdu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken 3 milyon taksinin yerli otomobile dönüşmesi için kampanya yapacaklarını belirtti.

Yerli Otomobile Destek Olmak İsteyen 26 İl

Yerli otomobilin kendi illerinde üretilmesini isteyen, arazi, elektrik su ve alt yapı desteğiyle birlikte çalıştırılacak personelin eğitimine kadar destek olacağını belirten 26 ilin listesi;

Afyonkarahisar, Adana, Bursa, Bilecik, Kocaeli, İzmir, Konya, Eskişehir, Sivas, Elazığ, Erzurum, Denizli, Amasya, Manisa, Niğde, Kars, Kastamonu, Samsun, Karaman, Kütahya, Ankara, Malatya, Yalova, Balıkesir, Sakarya, Diyarbakır.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap