1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Yeşil Dalga Sistemi Nedir?

Yeşil Dalga Sistemi Nedir?

Yeşil Dalga Sistemi Nedir?

Araç kullananların trafikte en çok çektiği sıkıntı trafik ışıklarında beklemedir. Yaygınlaşmaya başlayan yeşil dalga ile bu sıkıntılar biraz daha azaldı. Peki, Yeşil dalga sistemi nedir?

Yoğun trafik bölgelerinde trafiği rahatlatmak için ortaya çıkartılmıştır. Trafik ışıklarının ve kavşakların sıklıkla bulunduğu yollarda koordineli şekilde yanan trafik ışıklarından oluşan sisteme yeşil dalga sistemi denilmektedir.

Bu sistemin temelinde yatan fikir trafik yoğunluğunun olduğu yollarda belirli bir sürat ile ilerleyen aracın ilk trafik ışığında yeşilde harekete geçtikten sonra ardı sıra gelen ışıklarda kırmızı ışığa yakalanmadan tümünde yeşil ışıktan geçerek seyredebilmesidir. Yeşil dalga bulunan bir yola girdiniz ve ilk ışıklarda kırmızı ışıkta beklemeye başladınız ardından yeşil ışık yandı ve uyarı tabelalarında yeşil dalganın uygulandığını ve hız limitinin de saatte 60 km olduğunu gördünüz. Aracınızın hızını 60 km olarak sabitlersiniz harekete geçtiğiniz trafik lambasından sonraki ışıklarda yeşil ışıkta geçer ve kırmızı ışıkta beklemek zorunda kalmazsınız.

Yeşil Dalga Sisteminin Faydası Nelerdir?

1) Yeşil dalga siteminin olduğu yerlerde trafik yoğunluğu yaşanmamaktadır.

2) Sistem sayesinde kırmızı ışık ihlallerin de azalma olmuştur.

3) Işıklar ve Yoğun trafik nedeniyle insanlarda oluşan stres azalmıştır.

4) Bu sistem sayesinde araçların hızları kontrol altına alınmış ve hıza bağlı olarak meydana gelen trafik kazalarında azalma meydana gelmiştir.

5) Araç sahiplerine en büyük faydası ise yakıt tüketimini azaltılması konusunda olmuştur. Araçların yakıt tüketiminin azalması ile birlikte araçların fosil yakıt tüketimi ile hava kirliliğine olan katkısı da azalmıştır.

Türkiye’de Yeşil dalga Bulunan Yerler

Trafiği rahatlatan bu sistem ülkemizde başta büyük şehirler olmak üzere; Erzurum, Ordu, Trabzon, Mersin, Denizli, Kocaeli, Kütahya, Diyarbakır, Erzincan ve Tokat illerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap