1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Yokuş İniş Kontrolü Nedir? Nasıl Çalışır?
Trendlerdeki Yazı

Yokuş İniş Kontrolü Nedir? Nasıl Çalışır?

Yokuş İniş Kontrolü Nedir? Nasıl Çalışır?

Günümüz teknolojileri çerçevesinde geliştirilen ve araçlar üzerinde hatırı sayılabilecek derecede güvenlik sağlayan yokuş iniş kontrol sistemi birçok yönden sürücüye fayda sağlamaktadır. Sistemi, açısı oldukça dik sayılabilecek engebeli yollarda iniş sırasında aracın hızını kontrol altına alan bir sistem olarak tanımlamak mümkündür. İngilizcede ‘’Cruise Control’’ olarak bilinen hız sabitleyici sistemlerin aksine, yokuş iniş kontrolünü aktif hale getirmek için belli bir hız ivmesine sahip olma zorunluluğu yoktur. Sürücü yavaş konumdayken de bu kontrol sistemini devreye sokabilir.

Çalışma Prensibi Nedir?

Geliştirilen bu yeni özellik vasıtasıyla, yokuş aşağı inen bir aracın hızı ve vitesi kontrol altına alınır. Hız azaltılarak vites küçültülür. Bu sayede sürücünün engebeli yol üzerinde doğabilecek diğer tehlikelere karşı daha dikkatli olması amaçlanır. Tüm bu sistemin algoritması sürücünün bir müdahalesi olmadan gerçekleşir. İniş esnasında aracın belli bir hızın üzerine çıkmaması sağlanarak, ara ara sistem tarafından verilen komutlarla fren hamleleri uygulanarak kilitlenme tehlikesinin önüne geçilmiş olur.

Hangi Durumlarda Devreye Girer?

Öncelikle bir yokuş üzerinden inmek üzere olduğunuzda, aracınızın hızını yokuş iniş kontrol sisteminin etkinleştirdiği hız seviyesinin altına düşürmeniz gerekir. Bu sayede sistem devreye girecek ve yokuş yolundan dolayı doğabilecek hızlanmaların önüne geçilerek, aralıklarla yapılan frenler ile yavaş ve kontrollü bir iniş sağlanabilecektir.

Hangi Markalar Bu Özelliği Araçlarına Taşıyor?

Yokuş iniş kontrol sistemi, bir diğer benzer sistem olan yokuş kalkış kontrol sistemi kadar henüz her markada yaygınlaşmış bir opsiyon olarak otomotiv pazarına sunulmamıştır. İlk olarak Land Rover ile hayatımıza giren yokuş iniş kontrol sistemi, halen Land Rover markasının öncü modellerinden olan Freelander ve Range Rover serilerinde üretilen otomobiller üzerinde görülmeye devam etmektedir.

Yalnızca hususi otomobillerde değil, aynı zamanda SUV modeller, arazi araçları ve kamyonlarda da aynı özellik karşımıza çıkmaktadır. Land Rover’ı takiben, BMW, Ford ve Volvo gibi duayen otomotiv devlerinin de yokuş iniş kontrol sistemini her geçen yıl biraz daha ilerleterek modellerine eklediği bilinmekte, elde edilen bu yeni gelişimler farklı markalar ve modeller üzerinde kullanıma sunulmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap