1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Yokuş Kalkış Desteği Nedir? Sonradan Taktırılır Mı?
Trendlerdeki Yazı

Yokuş Kalkış Desteği Nedir? Sonradan Taktırılır Mı?

Yokuş Kalkış Desteği Nedir? Sonradan Taktırılır Mı?

Araba kullanmanın ilk öğrenildiği yıllarda ve acemilik yıllarında en çok zorlanılan şey kuşkusuz aracı yokuşlarda kaldırabilmektedir. Hatta sadece acemilik yıllarında değil pek çok sürücü için uzun yıllar yokuşlarda aracı kaldırma konusu stres yaşatmıştır. Yokuşlarda aracı kaldırmanın iki yolu vardır. Normal düz yolda kaldırıldığı gibi kaldırılır ya da el freni çekilerek aracın önce geri kayması engellenir ve sonrasında kalkış ayarlanarak el freni bırakılır. Sürücüler hangi yolu denerse denesin herhangi bir refleks gecikmesinde veya hatada aracı geri kaçırabilirler. Eğer arkada başka bir araç varsa bu da kazaya sebep olur. İşte sürücülerin yaşadığı bu zor duruma otomobil firmaları el atarak yokuş kalkış desteğini araçlar uygulamıştır. Peki, bu yokuş kalkış desteği nedir?

Yokuş Kalkış Desteği Nedir?

Yokuş kalkış desteği sürücülerin özellikle yokuşlarda kalkarken sorun yaşamaması ve kolaylıkla aracı kaldırabilmeleri için tasarlanmış bir sistemdir. Bu sistem öncelikle araçta kullanılan sensörler sayesinde o aracın yokuş yukarıda olup olmadığını tespit eder. Yokuş kalkış desteği olmayan bir araçta kalkış yaparken ayağınızı frenden çekip gaza bastığınız ara çok hızlı olmazsa araç geri kayar. Ancak yokuş kalkış desteği siz freni bıraksanız da frenin basıncını koruyarak aracın kaymasını engeller ve gaza basana kadar devrede olur. Bu sistem araçta ki ABS/ESP fren teknolojilerini kullanarak sürücüye destek sağlar. Böylece hem sürücülerin yokuşlarda yaşadığı heyecan, stres yok olur hem de bu sebepten oluşabilecek kazaları engeller. Yokuş kalkış desteği aynı zamanda ” yokuş kalkış asistanı, Kalkış asistanı ” isimleriyle de kullanılmaktadır ancak hepsi aynı sistemdir.

Avantajları Nelerdir?

Özellikle kalabalık şehirlerde oluşan trafiklerde sürücüler sık sık dur kalk yaparlar bu dur kalk yoğunlu yokuşlara, dik bayırlara denk gelebilir veya yokuşta trafik ışıklarında arkanızda pek çok araç sıralanabilir. Böyle dur kalk durumlarında aracın geri kaçmaması için sürekli hızlı refleks hareketlerinde bulunulması gerektiğinden sürücü yorulur. Yokuş kalkış desteği, bu konuda sürücüye ciddi bir destek sağladığından bu yorgunluğu ciddi bir seviyede azaltır. Bununla beraber yokuş kalkış desteği, aracı yokuştan kaldırması zor olacağı için genellikle düz yerlere park eden sürücüler içinde park anlamında da büyük bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca teknolojinin gelişmesiyle beraber artık pek çok araçta kullanılan bu sistemin kalkışlarda yaşanacak kazaları da ciddi bir oranda azalttığı gerçeği vardır. Bütün bunlar göz önüne alındığında yokuş kalkış desteği olan bir aracın olmayan bir araca göre ciddi avantajlar yarattığı görülmektedir.

Hill-Holder Desteği

Yokuş Kalkış Desteği Sonradan Takılır Mı?

Yokuş kalkış desteği sistemi özellikle 2012 yılından sonra gelişmiş ve yaygınlaşmıştır.2012 yılından itibaren çoğu sürücü tarafından beğenilmiş ve araçlarda yokuş kalkış desteği tercih edilmeye başlanmıştır. Yokuş kalkış desteğini tercih eden sürücülerin artmasıyla beraber doğal olarak araç firmaları da bu sisteme daha çok önem vermiş ve yeni ürettikleri arabalara eklemeye başlamışlardır. Bütün bu süreçte akıllara peki olmayan araçlar ne yapabilir? Yokuş kalkış desteği olmayan araca sonradan takılabilir mi? Soruları gelmiştir. Gerek teknolojiye göre daha eski aracı olanlar gerekse aldığı araçta bu özelliğin olmadığını görenler bu sistemi sonradan taktırma düşüncesinde yoğunlaşmışlardır.

Bu soruların cevabı aslında bazıları için evet bazıları için hayır. Çünkü yokuş kalkış sistemine olan ilgiyi gören firmalar araçlara sonradan eklenebilmesi için bazı sistemler geliştirmiştir. Özellikle bazı teknolojik (elektronik beyni olan) araçlara bu sistem yazılımlarla yüklenerek oluşturulabilmektedir. Fakat eski araçlara böyle bir sistemin sonradan eklenebilmesi mümkün değildir. Bazı firmaların araçları için ise sonradan eklenebilmesi biraz daha zor ve masraflı olabilmektedir. Kısacası yokuş kalkış desteği sistemi bazı araçlara sonradan eklenebilmektedir ancak sistemin araca sonradan eklenip eklenemeyeceği tamamen o aracın özelliklerine bağlıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap