1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Yokuş Kalkışında Yapılması Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Yokuş Kalkışında Yapılması Gerekenler

Yokuş Kalkışında Yapılması Gerekenler

Acemi şoförler için yokuşta arabayı kaldırmak zor ve korkulu bir durum. Arabayı geri kaçırmamak özellikle trafikte arkanızdaki araç size çok yakın olduğunda önemli bir durumdur. Bir kaç tekrar ile yokuş kalkış problemine çözüm bulunmaktadır. Peki, yokuş kalkışında yapılması gerekenler nelerdir?

Birinci Vites Oldukça Önemli

Yokuş çıkarken arabanın çekiş gücünü arttırmak için düşük vitesle çıkmak önemlidir. Özellikle seyir halindeyken yokuşta aracınızın performansı düşüyor; bilinen tabir ile aracınız çekmiyorsa vitesi küçültmeniz gerekir. Bazı araçlarda bir vites küçültmek bile yeterliyken bazı araç ve yokuşlarda vitesi bire kadar düşürmek gerekebilir. Özellikle dik yokuşlarda birinci vitesi kullanarak çıkmak işinizi kolaylaştıracaktır. Yokuş çıkarken ani gaz ve direksiyon hareketlerinden kaçınmak gerekir.

1.Vites ve El Freni Kullanarak Yokuş Kalkış Yapılmalı

Eğer aracı yeni çalıştırıyorsanız debriyaja ayağınızı tamamen basarak vitesi boşa almalı ve kontağı çevirmelisiniz. Daha sonra debriyaja ve frene aynı anda sonuna kadar basmalı ve vitesi bire geçirmek gerekir. Debriyajdan ayağınızı yavaşça kaldırmaya başlayın bir noktada debriyaj kolu sarsılmaya, direksiyon titremeye başlar. O noktada ayağınızı yavaşça frenden kaldırmalı ve yavaşça gaza basarak ve el frenini indirerek kalkış yapabilirsiniz. Gaza yavaşça basmak kalkışta oldukça önemli, aksi takdirde araç patinaj çekebilir. Araç zaten çalışır durumdayken yokuşta durdu iseniz el freni kullanarak kalkmak risksiz ve en kolay yöntemdir. Aracı durdurduktan sonra el frenini çekin ve boşa atın. Daha sonrasında vitesi bire takın ve ayağınızı debriyajdan yavaş şekilde kaldırırken titremeyi hissettiğinizde yavaştan gaz vermeye başlayın ve el frenini indirerek yokuş kalkışını tamamlayın. Debriyajın kavrama noktasına geldiğinizde yani direksiyon titrediğinde yavaşça gaza bastıktan sonra aracın ileri doğru atıldığını zaten göreceksiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap