1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Yolculuğa Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler?

Yolculuğa Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler?

Yolculuğa Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler?

Aracınızla yolculuğa çıkmadan önce bir takım önlemler almak yol sırasında mağdur olmanızın önüne geçer. Tedbirsiz olarak hareket ederseniz yolda karşınıza çıkabilecek olumsuz durumlara karşı hazırlıksız yakalanmış olursunuz. Rahat ve güvenli bir yolculuk yapmak istiyorsanız tedbirlerinizi önceden alın. Yola çıkmadan önce aracın tüm eksik yönlerini kontrol edin ve bakımlarını detaylı bir şekilde yaptırın. Aracının yağını, yakıtını, suyunu mutlaka kontrol edin.

Elektronik aksamında bir sorun var mı diye inceleyin. Yola çıkmadan önce zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasının durumuna bakın zamanı geçmişse ya da bir eksiklik varsa bunları mutlaka giderin. Aracın klima ve hava filtresini kontrol edin bunların emiz olduğuna emin olun.

Hava filtresi aracın performansını etkileyen en önemli durumların başında gelir. Araç lastiklerini kontrol edin lastik diş derinliklerinin istenen seviye olduğuna emin olun ve hava basınçlarının da kılavuzda belirtilen seviye olmasını sağlayın. Far ayarlarının çalıp çalışmadığını ve doğru olduğunu kontrol edin aracın rot balans ayarını da ihmal etmeyin.

Fren hidroliği, hidrolik direksiyon yağı, soğutma suyu, şanzıman yağı gibi çok önemli sıvıları kontrol edin bir eksiklik varsa giderin. Araçta herhangi bir su ya da yağ sızıntısı var diye kontrol etmelisiniz. Sileceklerin durumunu inceleyin ve düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Fren sistemi en önemli güvenlik sistemi olarak geliştirilmiştir bu nedenle fren sistemini kontrol edin. Uzun yolculuklarda ararın tamiri ve bakımı için ihtiyacınız olabilecek tüm araç gereçleri yanınızda bulundurun. Uyarı levhaları, sağlık çantası gibi çok önemli malzemeler her zaman yanınızda olsun. Yol durumunu gözetmek için navigasyon ya da bir harita bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Aracınızın yağ değişimi geldiyse ya da kullanmakta olduğunuz yağ çok eskiyse motorun daha sağlıklı bir şekilde çalışması adına yenisiyle değiştirmenizde fayda vardır. Yağ bir araç için çok önemlidir motordaki parçaların ve araç içerisinde sürtünen parçaların sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Yangın tüpü gibi aracınızda bulunması gereken araç gereçleri yola çıkmadan önce kontrol ederek eksik olanları tamamlayın. Yola çıkmadan önce uykunuzu mutlaka alın..

Yorum Yap

Yorum Yap